KORKULU RÜYA

Covid-19 ile tanışalı çok olmadı belki ama hayatımızda bir çok yeni kavram ve objeyi tanımaya durmaksızın devam ediyoruz.

 

Covid-19 ile tanışalı çok olmadı belki ama hayatımızda bir çok yeni kavram ve objeyi tanımaya durmaksızın devam ediyoruz. Vücut antikor ürettimi diye bir kavram var mesela… pcr testi bir başka kavram mesela… ha bir de sürüntü testi var ki korkulu rüya!!!

Burundan ve ağızdan uzun bir büyülü asa gibi bizi hipnotize eden Covid-19 testinin ilk adımını sanırım hepimiz yaşamışızdır. Peki bu büyülü asanın hikayesini kaçımız biliyoruz acaba?

 

 

Test çubuklarını üretmenin bir çok yolu ve yöntemi var. Testler için sıraya girdiğimizde, birdenbire herkesin uzun saplı sıyırıcılar hakkında bir fikri oldu. Etkililik hakkında sorular vardı ve rahatsızlık ortak bir şikayetti. Pamuklu çubuk kıtlığı olabileceğine dair endişeler vardı. Son zamanlarda yapılan birkaç yenilik bu endişeleri gidermeye yardımcı oldu. Bugün Technimark, COVID-19 gibi potansiyel enfeksiyonları tespit etmeye ve teşhis etmeye yardımcı olmak için ayrı ayrı paketlenmiş nazal swablar üretmek, paketlemek ve dağıtmak için Rhinostics ve iMFLUX ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Tıbbi sınıf polipropilen swabların üretimi Nisan ayında Technimark’ın Asheboro, NC’deki merkezinde başladı, burada swablar enjeksiyonla kalıplanıyor ve bir ISO Sınıf 8 temiz odada paketleniyor, dağıtımdan önce sterilize ediliyor. Technimark , Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Birleşik Krallık, İrlanda, Almanya ve Çin’deki tesislerinde sağlık hizmetleri ve diğer pazarlar için hassas enjeksiyon kalıplama, montaj ve eksiksiz tedarik zinciri hizmetlerinde uzmanlaşmıştır . Rhinostics, “numune toplamada devrim yaratmak” ve laboratuarlarda numunelerin analizine harcanan zamanı ve emeği optimize etmek amacıyla geçen yıl kurulan Boston merkezli bir girişimdir. Swab, numune konsantrasyonunu iyileştirirken burnun önünden toplamaya izin verir. Enjeksiyonla kalıplanmış polipropilen burun çubuğu, P&G tarafından icat edilen düşük sabit basınçlı enjeksiyon kalıplama yazılımı sunan P&G’nin bir yan kuruluşu olan P&G ve iMFLUX tarafından geliştirilmiştir. Rhinostics, pamuklu çubuğu klinik laboratuvar pazarına getirme lisansına sahiptir. Yeni sürüntü, burnun önünden kolay toplanmaya izin vererek hastanın rahatsızlığını azaltır ve bildirildiğine göre, geleneksel sürüntülere kıyasla numune konsantrasyonunda 30 kata kadar bir artışı emer. Rhinostics CEO’su Cheri Walker, “P&G burun çubuğu gibi yeni toplama cihazlarını klinik laboratuvar iş akışına getirmek için Technimark, iMFLUX ve P&G ile ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi. “Nazal swab üretimi sadece tedarik zincirindeki darboğazları hafifletmeye yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni tasarım ve polipropilen malzeme, kuru sevkiyat ve viral partiküllerin daha iyi salınması nedeniyle rahat toplama ve numune konsantrasyonu sağlıyor.”

 

 

3B yazdırılmış burun çubukları, küçük dokuma kafeslere sahiptir Bu arada, MIT Media Lab’deki neredeyse yedi yıllık 3D baskı araştırmasından bilgi alan Jifei Ou, COVID-19 testi için yeni bir burun çubuğu türü geliştirdi. Mart 2020’den beri, Ou’nun MIT’de geliştirdiği ince, saç benzeri yapıları uygulayarak swabların tasarımını iyileştirmek için hastanelerle birlikte çalışıyor. MIT web sitesindeki açıklamaya göre, çubukların içindeki ince dokuma kafesler, geleneksel bezlerden daha fazla sıvıyı emmelerine ve salmalarına izin veriyor.

 

 

Artık testlerde ağrıya sızıya, korkulu rüyaya son… aslında asıl korkulu rüya yani pandeminin bitmesi umuduyla!!!

 

 

 

BAS PEDALA

Covid-19 ile tanışalı çok olmadı belki ama hayatımızda bir çok yeni kavram ve objeyi tanımaya durmaksızın devam ediyoruz.
PAYLAŞ