MADEM ANLATAMIYORUZ

Bazı insanlara atıklarınızı gelişi güzel doğaya atmayın diye anlatamıyoruz.

MADEM ANLATAMIYORUZ

 

Bazı insanlara atıklarınızı gelişi güzel doğaya atmayın diye anlatamıyoruz. Plastik, kağıt, metal, ahşap türü ne olursa olsun atıklarınızı gelişi güzel doğaya atmayın diye herkes sürekli anlatıyor. Devletler anlatıyor, hükümetler anlatıyor, öğretmenler anlatıyor, sivil toplum kuruluşları anlatıyor, komşunuz anlatıyor ama bazı insanlar anlamıyor. Onlar anlamadıkça da atıklar kötülenir oluyor. Bak bak şuraya bak şu sokağın şu ormanın şu denizin kirliliğini bak diyerek sanayileri suçluyoruz. Oysaki anlamayan anlamak istemeyenler var… o atıkları doğaya atan bir kısım insan var.

 

 

Girişimciler madem ki anlatamıyoruz dediler kendileri bir çözüm üretmenin telaşına düştüler. Pandemi de en büyük koruyucumuz olan ama sonra günah keçisi ilan edilen sokaklar da sıkça yerlerde gördüğümüz ama hiçbir zaman bazı insanları suçlamadığımız onları suçladığımız maskeler için süper bir girişim başlatıldı.

 

 

Girişimciler madem biz bazı insanlara maskeleri yere atmamaları gerektiğini anlatamıyoruz bari onlar maskelerini yere atarlarken faydalı bir işi yapmış olsunlar dediler. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz. Şöyle ki giriş tek kullanımlık yüz maskelerini atılmak üzere tasarlamış.

 

 

Yere atılan yüz maskeleri hem çevreyi kirletiyor hem de doğa için bir risk haline geliyor. Bu tek kullanımlık maskeleri yere bırakmak aslında çevreye fayda sağlayabilir düşüncesinden yola çıkılmış. Hollandalı bir tasarımcı, bahçenize ekilebilecek biyolojik olarak parçalanabilen bir yüz maskesi oluşturmak için pirinç kağıdı arasına çiçek tohumları koyma fikrini ortaya attı. 

Tasarımcı Marianne de Groot-Pons, her yürüyüşe çıktığında çevreyi kirleten çok sayıda tek kullanımlık maske görmekten bıktığını söylüyor. Böylece, biyoçeşitliliğin gelişmesine yardımcı olan tek kullanımlık bir maske konsepti üzerinde çalışmaya başladı. “Fikir dünyayı çiçeklendirmek,” diye açıklıyor. “Arıları mutlu etme ve doğaya bir şeyler verme şansın bu.”

 

 

Maskelerini ‘Marie Bee Bloom’ adı altında satıyor ve ürünlerine olan talebe şaşırıyor. Sadece 5 hafta içinde, maskeleri kendisinin monte ettiği mutfak masasından taşınmak zorunda kaldı ve işe yetişmek için 30 kişiyi daha işe aldı. Şimdilik ev yapımı maskeleri Hollanda, Belçika ve Almanya’da satıyor, ancak birkaç hafta içinde tüm Avrupa’ya açılmayı hedefliyor. İşini genişletmek sadece bir kapasite meselesi değil. “Dünyada çiçek açmanın nasıl mümkün olduğunu anlamamız gerekiyor. Çünkü ABD, Afrika veya Asya gibi yerlere tohum göndermek biraz zor. Ama umarım zamanında bir yol bulabiliriz.” Diyor girişimci.

Şimdi yere atık atma, yere yüz maskeni atma diye anlatamadığımız ve çevreye zarar veren o bazı insanlar yere maske attıklarında o maskenin içinde tohum olduğunu ve istemeyerek te olsa doğaya bir iyilik yaptıklarını söylesek sanırım yere maske atmayı bırakırlar. Ne demişler iyilik yap iyilik gör. Doğa ile barışık olmayan ve insanları sevmeyen bazı insanların en kısa süre de iyilik yapmayı öğrenmeleri dileği ile… 

 

 

BAS PEDALA

Bazı insanlara atıklarınızı gelişi güzel doğaya atmayın diye anlatamıyoruz.
PAYLAŞ