MELEKLERİN ELLERİ

Dünya üstünde yaşayan bütün canlıların sahip oldukları en temel hak yaşama hakkı. Yeryüzündeki her canlının hayatta kalmak için bazı temek gereksinimlere ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçların miktarı, şekli ve türü canlıdan canlıya değişebilir.

MELEKLERİN ELLERİ

 

Dünya üstünde yaşayan bütün canlıların sahip oldukları en temel hak yaşama hakkı. Yeryüzündeki her canlının hayatta kalmak için bazı temek gereksinimlere ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçların miktarı, şekli ve türü canlıdan canlıya değişebilir. Örneğin su hayatta kalmak için temel bir ihtiyaçtır. Yitecek olmadan tabii ki yaşamak mümkün değildir. Peki barınma? Barında bu listenin neresinde? Su, yiyecek, güneş, hava elbette listenin en başında ancak barınma da canlı refahı için fazlasıyla önemli temel bir ihtiyaçtır.

Kuşların bir yuvaya, köpeklerin bir kulübeye, insanın da bir eve sahip olmadığını bir an düşünelim? Yemek ihtiyacınızı karşıladınız, karnınız doydu, vücudunuz temel yaşam ihtiyaçlarınızı aldı… ya sonra? Sıcak bir ev, huzur bulduğunuz bir ortam, zaman geçirdiğiniz bir köşe yok hayatınızda. Psikolojiniz ne kadar iyi olabilir ki? Kendinizi ne kadar iyi hissedebilirsiniz ki? Temel temizlik ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsanız ve dış tehlikelerden kendinizi koruyamıyorsanız, vücudunuz dış ortam değişikliklerine uyum sağlasa da kendinize iyi bakamıyorsanız ne kadar hayatta kalabilir veya mutlu olabilirsiniz?

 

 

Dünyanın en büyük sorunlarından biri olan ve devletlerin çağresiz kaldığı en büyük çözümsüzlük evsizler insanoğlu için bir kara lekedir. 2017 verilerine göre ABB’ de 550 bin evsiz sokaklarda yaşıyor. Fransa’ da 550, İngiltere’ de 600 evsiz 2017 yılında hayatını kaybetti. Soğuk havalarda ve doğal afetlerde kamu kuruluşları barınak ve yemek ihtiyaçlarını evsiz insanlara sağlıyor, bireysel olarak herkes bir şekilde yardım etmiyor çalışıyor ancak bu sürekli bir çözüm değil. Bu sorunu kökten çözmekte pek mümkün gözükmüyor.

Herkes bireysel veya kamusal olarak evsiz insanlara odaklanırsa ve çözümler kalıcı hale getirilirse belki de bu sorunu çözmek mümkün olacaktır. İngiltere’ de gönüllüler, evsizler için çok farklı bir proje geliştirdiler. Su geçirmez uyku tulumu kılıfı ürettiler. Üstelik bu su geçirmez uyku tulumlarını gevrek paketlerini ütüleyerek yaptılar. Doğaya bilinçsizce atılan plastik gevrek paketlerini topladılar ve su geçirmez uyku tulumları yaparak evsiz insanlara dağıttılar.

 

 

İngiltere’de ki gönüllüler önce evsiz insanlar için bir şeyler satın almayı hedeflediler. Ancak maliyetler sebebi ile bu satın alımlar ile çok fazla yol alamayacaklarını anladılar. Bunun üzerine atık cips ve gevrek plastik ambalajlardan dev bir örtü yapmayı düşündüler. Proje şekil aldıkça atık cips ve gevrek plastik ambalajlar dev su geçirmez uyku tulumlarına dönüştü. Basit bir facebook gurubu ile başlayan bu iyilik hareketi amacına fazlasıyla ulaşmış gibi gözüküyor.

Ne yapabilir mi denemeden yola çıkmak ve küçük bir kar topunun dev bir çığ gibi büyümesini izlemek muhteşem bir mutluluk. Sizlerde bireysel olarak çıktığınız iyilik yolunda el ele vererek sesinizi duyurabilirsiniz. Kim bilir denemeden bilemeyiz…

 

 

PAYLAŞ