METAL MUHAFIZI

Çelik gibi adam ona bir şey olmaz, paslanmaz çelik hocam ömür boyu sağlam kalır gibi sertlik ve dayanıklılık ifadelerini hayatımızın akışında bile kullanırız.

 

Çelik gibi adam ona bir şey olmaz, paslanmaz çelik hocam ömür boyu sağlam kalır gibi sertlik ve dayanıklılık ifadelerini hayatımızın akışında bile kullanırız. Sinemalara konu olmuş süper kahramanların bile isminde yer alır Demir Adam… Peki bu malzemeleri etkileyen, bu sert malzemeleri bile dize getiren bir şey yok mu? Elbette var korozyon…

Korozyon, metal veya metal alaşımlarının oksitlenme veya diğer kimyasal etkilerle aşınma durumudur. Demirin paslanması, alüminyumun oksitlenmesi korozyona örnek olarak verilebilir. Türkçeye yabancı dillerden giren korozyon sözcüğü; yenme, kemirilme gibi anlamlarla alakalıdır. Aşınma, çürüme, paslanma, bozulma ve yenim gibi sözcüklerle karşılanabilir.

 

 

Metal ve alaşımların kararlı halleri olan bileşik haline dönme eğilimleri yüksektir. Bunun sonucu olarak metaller içinde bulundukları ortamın elemanları ile tepkimeye girerek, önce iyonik hale ve oradan da ortamdaki başka elementlerle birleşerek bileşik haline dönmeye çalışırlar; yani kimyasal değişime uğrarlar ve bozulurlar. Sonuçta metal veya alaşımın fiziksel, kimyasal, mekanik veya elektriksel özelliği istenmeyen değişikliklere (zarara) uğrar. Korozyon, metalik malzemelerin içinde bulundukları ortamla reaksiyona girmeleri sonucu, dışarıdan enerji vermeye gerek olmadan, doğal olarak meydana gelen olaydır.

 

 

Yüzeyleri uygun şekilde korunmayan metal ve metal alaşımlarının bozunmaları önemli bir teknolojik sorundur. Bu teknolojik sorunu aşmamız için plastikler yine imdadımıza koşmaktadırlar. Cortec, “dünyanın ilk kompostlanabilir korozyon önleyici streç filmi” adını verdiği filmi tanıttı. EcoStretch, çevresel etkiyi en aza indiren korozyondan koruma ve paketleme teknolojilerinin geliştirilmesinde uzmanlaşmış Cortec tarafından sunulan ticari olarak kompostlanabilir film teknolojileri serisindeki yeni nesildir. Makine sınıfı streç sargı, ticari olarak kompostlanabilir reçineleri, alüminyum, galvanizli çelik, karbon çeliği, silikon çelik, paslanmaz çelik, bakır, pirinç ve dökme demir dahil olmak üzere birden çok metal türüne korozyon koruması sağlayan Buhar fazı Korozyon Önleyici (VpCI) teknolojisi ile birleştirir. . EcoStretch, ticari kompostlaştırma için ASTM D6400 standardını karşılar ve polietilenin yasaklandığı veya kısıtlandığı yerlerde tarifelerden, cezalardan ve bahşiş ücretlerinden kaçınabilir. Geleneksel plastik ambalajların çevreye etkisini en aza indirirken, paslanmadan tutulması gereken kalıplar ve bileşenler gibi metal ekipmanların streçle sarılması için uygundur.

Değerli metallerin korunması ve değerli metallerden üretilen ekipmanların daha uzun süre kullanılması hatta ömrünü hiç tamamlaması için onları koruyan streçler, maliyetleri ile kazandıkları değer karşılaştırıldığında devede kulak gibi kalıyor. Streçlerin maliyetlerinin düşük olması sebebi kattıkları değer tartışmaya açık bir konu değildir aslında. Ancak geniş bir perspektif ile bakamayanlar, geleceği ve öz kaynakları düşünemeyenler streçleri tartışmaya devam ede dursunlar… hatta bir köşe de dursunlar…

 

 

 

BAS PEDALA

Çelik gibi adam ona bir şey olmaz, paslanmaz çelik hocam ömür boyu sağlam kalır gibi sertlik ve dayanıklılık ifadelerini hayatımızın akışında bile kullanırız.
PAYLAŞ