MİKRO SANAT

l'art pour l'art belki daha önce duyduğunuz bir slogan olmayabilir ama “Sanat için sanat” veya “sanat, sanat içindir” desek herkes duyduk diyecektir. Sanat, en genel anlamıyla yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesi olarak anlaşılır.

MİKRO SANAT

 

l’art pour l’art belki daha önce duyduğunuz bir slogan olmayabilir ama “Sanat için sanat” veya “sanat, sanat içindir” desek herkes duyduk diyecektir. Sanat, en genel anlamıyla yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesi olarak anlaşılır. Tarih boyunca neyin sanat olarak adlandırılacağına dair fikirler sürekli değişmiş, bu geniş anlama zaman içinde değişik kısıtlamalar getirilip yeni tanımlar yaratılmıştır. Bugün sanat terimi birçok kişi tarafından çok basit ve net gözüken bir kavram gibi kullanılabildiği gibi akademik çevrelerde sanatın ne şekilde tanımlanabileceği, hatta tanımlanabilir olup olmadığı bile hararetli bir tartışma konusudur. Sanat sözcüğü genelde görsel sanatlar anlamında kullanılır. Sözcüğün bugünkü kullanımı, batı kültürünün etkisiyle, İngilizcedeki “art” sözcüğüne yakın olsa da halk arasında biraz daha geniş anlamda kullanılır.

 

 

Günümüz de sanat çok yalın ve net bir anlam taşımamaktadır. Herkes baktığı pencereden ve kullanmış olduğu teknikler ile sanatı içsel olarak tanımlamaktadır, tıpkı size bahsedeceğimiz mikro heykeltıraş 51 yaşındaki David Alan Lindon gibi…

 

 

Lindon, bir imalat şirketinde üretim mühendisi olarak çalışmaktadır. Uçak endüstrisinde hassas cihazlar ile çalışırken geliştirdiği becerileri ile bir anda her türlü şeyi şekillendirirken ve yontarken buluyor kendini. Eski bir mikroskop kullanarak, hayatın tanıdık veya hayatta hiç yer almayan objeleri çılgın bir bilim adamı gibi oluşturmaya başlamış. Ailesini etkilemek için şekiller yapmaya başlayan Lindon, ailesinden gelen eleştiriler ile daha iyisini yapmak için sürekli çalışmış ve günümüzde iğne gözüne küçük bir dalmaçyalıyı işleyerek ses getirmiştir. Etkileyici Dalmaçyalı’nın yanı sıra David, bir dalın üzerine tünemiş küçük kırmızı bir papağan, bir iğnenin ucunu kucaklayan kırmızı gözlü bir ağaç kurbağası ve bir iğnenin gözünün içine bir Grenadier Muhafızı dikmiştir.  Heykelleri, kendi yaptığı el aletleri kullanılarak yaratan ve kullandığı her mikroskobu kendi özel gereksinimlerine uyacak şekilde değiştiren Lindon sanatını olabildiğince çeşitlendirmeyi seviyor.

 

 

Mikroskop, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük cisimlerin birkaç çeşit mercek yardımıyla büyütülerek görüntüsünün incelenmesini sağlayan bir alettir. Öncelikle adından da anlaşılacağı üzere, mikro, yani çok küçük hücrelerin incelenmesinin yanı sıra, sanayi, menakür, genetik, jeoloji, arkeoloji ve kriminalistik alanında da büyük hizmetler görmektedir. Mikroskobun mekanik kısmında ayak, mikroskop kolu (mikroskop gövdesi), tabla, maşa, şaryo kolu, revolver, mikroskop tüpü ve ayar vidaları (kaba ayar ve ince ayar düğmeleri) bulunur. Optik kısımda ise oküler, objektifler, diyafram, kondansatör ve ışık kaynağı bulunur. Mikroskop gövdesinde ve bir çok bölümünde aynı zamanda kullanılan aksesuarlarında plastik kullanılmaktadır. Plastiğin farklı mikroskoplarda farklı özelliklerde olması kullanım alanına göre değişmektedir. Çocuklarımızın fen bilimlerine aşina olması ve kim bilir belki mikro heykeltıraşlık alanında farklı akımlar geliştirmesi için çocuk plastik mikroskoplar ile başlangıç yapabilirler.

Sanat için sanat veya toplum için sanat… her iki koşulda da kazanan sanat ve insandır.

 

 

PAYLAŞ