MİKRODEV

İnsanlık her zaman her şeyi yönetmek istemiştir.

MİKRODEV

 

İnsanlık her zaman her şeyi yönetmek istemiştir. Yıllar içerisinde bilgisayarlar, akıllı sistemler ve günümüzde ise otonom sistemler ile insanlık için paha biçilemez hale gelmiştir. Verilerin takip edilebilir olması, ölçülebilir olması ve yönetilebiliyor olması hayalden gerçeğe dönüşmüş durumda.

Sistemleri yönetebilmek elbette çok kolay değildir. Birçok kaynak ve donanım gerektirir. Bu donamlardan en önemlisi de tartışmasız mikroçiplerdir. İsmi küçük görevi çok ama çok büyük olan bu teknoloji harikaları gün geçtikçe daha da fiziki olarak küçülmekte ancak taşıdıkları yükler büyümektedir.

 

Entegre devre, tümdevre, yonga, kırmık, çip, mikroçip ya da tümleşik devre, genellikle silikondan yapılmış yarı iletken maddeler ile tasarlanmış metal bir levha üzerine yerleştirilen elektronik devreler grubudur. Mikroçipler, her elektronik devre elemanı bağımsız olan ayrık devreleden daha küçük boyutludur. Entegre devreler içinde bir tırnak ucu kadar alanda milyarlarca transistör ve elektronik devre elemanı içerecek kadar küçültülebilir. Bir devre içerisindeki her bir iletken sıranın genişliği teknolojinin elverdiği ölçüde küçültülebilir. Entegre devrenin ilk gelişimi 1949 yılına dayanır. Alman mühendis Werner Jacobi (Siemens AG) 1949 yılında entegre yapısına benzer bir yapı ile sinyal yükseltici devre tasarladı. Ancak bu yapı çok aşamalıydı ve 3 masaya sığıyordu. 

 

 

Günümüzde her alanda olduğu gibi mikroçip üretiminde de tedarik zinciri oldukça zorlanmaktadır. Maliyetlerin ve talebin her geçen gün artıyor olması plastik sektörünün de konuya dahil olmasına sebep olmuştur.

 

İşlemci dünyasının arka planda kalan en önemli isimlerinden ARM, büyük gelecek vadeden plastik mikroçip ile ses getirdi. Güncel mobil işlemcilerin hemen hepsinde ARM imzalı mimariler yer alıyor. Firma işlemci konusunda çok önemli bir isim konumunda yer alıyor ve çalışmalarını sürdürüyor. Şirketi şimdi gündeme getiren ise yukarıda da dediğimiz gibi geliştirilen esnek ve plastik mikroçip oldu. Bu mikroçipin adı firma tarafından PlasticARM olarak belirleniyor. Şimdiye kadar yapılmış ilk esnek çip olmayan ancak yine de rakiplerinden çok daha kompleks olduğu aktarılan PlasticARM, tahmin edebileceğiniz üzere yüksek performans odaklanmıyor. Açıklamaya göre PlasticARM içerisinde 32-bit Cortex-M0 CPU çekirdeği, 456 byte ROM ve sadece 128 byte RAM yer alıyor. Bu rakamlar çok düşük görünmesine rağmen PlasticARM’ın daha önceki seçeneklerden tam 12 kat daha güçlü kılıyor. Esnek elektronikler üreten PragmatIC ve ARM ortaklığında hayat bulan PlasticARM, hemen hemen her şeyi elektronik / akıllı hale getirebilecek bir seçenek konumunda yer alıyor. Bu mikroçipin örneğin süt paketleri üzerinde dahi kullanılabileceği aktarılıyor. Silikon temelli olmayan PlasticARM, süt paketi bünyesinde yer alarak bozulmayı tespit edebilir ve bunu kişiye / firmaya anlık olarak bildirebilir. Yapısı gereği ucuz üretim potansiyeli sunan mikroçip, hemen hayatımıza girmeyecek ancak girdiği zaman her şeyi, eksiksiz olarak her şeyi internete bağlar hale getirebilir. 

Ruhlarımız olmasa da hayat akıllanmaya devam ediyor. Ruh mikroçiplerini de sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

 

BAS PEDALA

İnsanlık her zaman her şeyi yönetmek istemiştir.
PAYLAŞ