OKUMAK GİBİSİ YOK

Ne güzeldir okumak…

OKUMAK GİBİSİ YOK

 

Ne güzeldir okumak… evimizde, okulda, trende, gemide, bahçede, sahil kenarında kısacası hayatın her yerinde ve her anında okumak gibisi yok. Her kitapta her hikayede başka bir hayatı yaşarız. Eğitim kitaplarından öğrenmek paha biçilemez. Haberleri takip etmek gazetelerden ise hayatın tam merkezi. Doğar doğmaz dinlemek için başlarız okumaya. Hikayelerin içinde bir prens veya prenses oluruz. İlk çizgi kahramanlar ile dolup taşan kitaplarımız büyüler bizi. Sonra başlar okul serüveni.

Öğretmenlerimiz bizlere okumayı sevdirirler her anlarında. Kütüphaneler önceleri bizim için birer kara kutu iken zamanla saatlerimizi geçirdiğimiz evimiz olurlar. Birileri yüksek ses ile konuştuklarında veya ses yaptıklarında o klasik şşşşşşş tepkisini vermek için herkes tetikte durur. Araştırmak ve araştırdığımızı keşfetmek kütüphanelerde mümkündür demek günümüzde belki tam anlamıyla geçerli olmasa da teknoloji ile tanışmamış veya teknolojik imkanlara sahip olmayanlar için kütüphaneler halen okumanın tek adresi.

 

 

İmkanların olmadığı ve teknolojinin çok kullanılamadığı yerlerden biri olan Myanmar’ın Yangon kentinde, muhteşem bir kütüphane inşa edildi. Bu bina büyüklüğü veya ihtişamından dolayı muhteşem değil. Muhteşem çünkü geri dönüştürülmüş atıklardan kuruldu. 

Myanmar’ın en büyük şehrinin kuzeyindeki bir mahalle olan Taikkyi’deki proje, STK Clean Yangon’un bir girişimi olarak Aralık 2020’de başladı. Ekip, yerel topluluktan gelen atık bağışlarını kullanarak plastik şişeleri diğer plastik atıklarla doldurarak eko-tuğlalar yaptı. Gönüllüler 2021’in başlarında genç okuyucuları ağırlamayı umuyordu, ancak açılış Myanmar’ın darbesi nedeniyle süresiz olarak ertelendi. 

Myanmar’da, atılan plastik torbalar ve şişeler genellikle yol kenarlarına atılıyor ve kanalizasyonları tıkıyor. Fauna & Flora International (FFI) ve Thant Myanmar tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, ülkenin Ayeyarwady Nehri’ne her gün 119 ton plastik atığın girdiği ve onu dünyanın en kirli su yollarından biri haline getirdiği tahmin ediliyor.

 

Kütüphane, plastik atıkları yapı malzemelerine dönüştürmeyi amaçlayan ülkedeki tek girişim değil. Myanmar’ın Badana Yardım Vakfı, Yangon’daki Hlaingthaya Kasabasında bir eko-tuğla okulu inşa ediyor. Temmuz ayında tamamlanması bekleniyor ve 90 öğrenciye hizmet verecek üç sınıfa sahip olacak.

İmkansızlıkların olduğu yerde her zaman çözüm üreten birileri vardır. Üstelik üretilen bu çözümler hem güzel bir kütüphane ve okul olmuş aynı zamanda da plastik atıkların geri dönüşümü için bir giriş olmuş. Elimizde olanların kıymetini bilmek ve fırsat eşitliği hakkında daha fazla konuşmak, geri dönüşüm için de sürekli çalışmaya devam etmek gerekiyor. Bu duyguları aşılamanın da sanırız ki tek yolu okumaktan geçiyor.

 

 

BAS PEDALA

Ne güzeldir okumak…
PAYLAŞ