OTOMOTİV GERİ DÖNÜŞÜMÜ SEVDİ

Her alanda her an geri dönüşümü konuşuyoruz ve bazı düşünceler hayata geçerken bazıları maalesef sadece varsayımda kalıyor.

 

Her alanda her an geri dönüşümü konuşuyoruz ve bazı düşünceler hayata geçerken bazıları maalesef sadece varsayımda kalıyor. Ancak öyle bir sektör var ki geri dönüşümde lokomotif gibi başı çekmekle kalmıyor aynı zamanda her geri dönüşümü katma değere dönüştürüyor. Elbette sizin de tahmin ettiğiniz gibi otomotiv sektöründen bahsediyoruz.

Daha önce bir çok yazımız da bir çok geri dönüşümden elde edilen otomotiv yeniliklerinden bahsettik. Yarış arabalarında kullanılan hafif ve mukavemetli parçalardan tamamı geri dönüşümden üretilmiş araçlara kadar bir çok yenilik, bizleri şaşırtarak hayatımıza hızlı bir giriş yaptı.

 

 

İşte bir yenlik daha, işte bir geri dönüşüm başarı hikayesi. BMW, geri dönüştürülmüş balık ağlarından elde edilen poliamidi, araba zeminlerinde ve paspaslarda kullanmaya başladı. Capgemini’ye göre, sürdürülebilirlik otomotiv endüstrisi için stratejik bir öncelik haline geldi; otomotiv organizasyonları giderek daha fazla sürdürülebilir malzemeler kullanıyor ve bunların % 62’si kapsamlı bir sürdürülebilirlik stratejisine sahip olduğunu iddia ediyor. 2016 yılından bu yana BMW Group, BMW i3, BMW iX ve diğer modellerin zeminlerini ve paspaslarını yapmak için geri dönüştürülmüş poliamid (PA) bazlı Econyl ipliği kullanıyor. Sürdürülebilirliğe ve sürece kendini adamış olan BMW Group Tasarım Sürdürülebilirlik Başkanı Daniela Bohlinger, Econyl ipliğin geri dönüştürülmüş balık ağlarından ve diğer poliamid atıklardan üretildiği Slovenya’nın Ljubljana kentindeki Aquafil CEO’su Giulio Bonazzi’yi ziyaret etti.

 

 

Petrol bazlı KA’lara kıyasla, geri dönüştürülmüş malzemelerden Econyl ipliği üretmenin, küresel ısınma potansiyelinde % 90’a varan bir azalma ile sonuçlandığı bildiriliyor. BMW Group olarak, otomotiv endüstrisine sürdürülebilirlik yönünde liderlik etmek istiyoruz. En başından itibaren, tüm ürün yaşam döngüsünü göz önünde bulunduruyoruz ve geri dönüştürülebilen ve daha sonra başka amaçlar için kullanılabilen malzemeleri giderek daha fazla kullanıyoruz ” dedi Bohlinger. “Econyl iplik harika bir renk yelpazesine sahip olduğu için, tasarım yapmak bizim için çok kolay. Elbette, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan herhangi bir ürün kusursuz görünmeli ve olağanüstü kalite sağlamalıdır. ” Econyl PA, Breitling, Stella McCartney, Prada, Gucci ve Adidas dahil olmak üzere dünya çapında 1.000’den fazla marka tarafından kullanılan aranan bir malzemedir.

 

 

Econyl ipliğinden yapılan ürünler kullanım ömürlerinin sonuna geldiğinde, bir kez daha geri dönüştürülebilir ve başka yeni ürünler haline getirilebilir. “Bu ürünleri istediğiniz kadar geri dönüştürmeye devam edebilirsiniz. Aquafil Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Giulio Bonazzi, bu gerçek bir sürdürülebilirlik ” dedi. “Küresel bir döngüsel ekonomi oluşturmak için çalışırken BMW Group gibi lider şirketlere verdiğimiz desteğe gerçekten değer veriyoruz.” Sözlerini kullandı.
Elbette bizlerde tüketici olarak geri dönüşümü benimsemiş olan bütün markaları destek vermeliyiz. Onların bu girişimlerinin karşılıksız kalmaması, emeklerinin motivasyon ve pozitif enerji olarak geri dönmesi için haydi destek vermeye.

 

 

 

BAS PEDALA

Her alanda her an geri dönüşümü konuşuyoruz ve bazı düşünceler hayata geçerken bazıları maalesef sadece varsayımda kalıyor.
PAYLAŞ