PLASTİK EFSANESİ

Hayatımız da bir çok efsane zaman için de çürütülmektedir.

Hayatımız da bir çok efsane zaman için de çürütülmektedir. Film sektöründe gördüğümüz veya gündelik hayatta bize anlatılan efsaneler, denemeler yapılarak veya araştırmalara konu olarak bir bir yok olmaktadır. Bunlardan biri de plastik sektöründe yok olmak üzere…

 

 

Plastik ambalajlara alternatif olarak kağıt ambalajlar her zaman günde oldu ve çalışmalara büyük bütçeler harcandı. Plastik şişelere kağıt şişeler çözüm olarak önerildi. Bir efsane daha yok oluyor işte… Kağıt şişeler, plastik şişelere sürdürülebilir bir alternatif değil. Marka sahipleri hala plastik içermeyen bir çözüm için gereksinimleri karşılayacak bir şişe arayışında. Tüm bu çabalara rağmen “kağıt” şişeyle plastikten uzaklaşmakta zorlandığımızı görmek ilginç. Ne kadar çalışma yapılırsa yapılsın, plastiği geride bırakacak gibi görünmüyorlar. Geçmişte büyük marka sahipleri, kağıt şişelerin plastiklerden kaçış yolu olacağına ikna olmuştu. Bununla birlikte, kağıt şişelerin ve diğer sunta kapların içeriklerini tutabilmeleri için ihtiyaç duydukları bir şey de plastik bir kılıftır. Marka sahipleri bunun hakkında konuşmaktan hoşlanmıyor, bu yüzden kağıt veya sunta şişeler ve kaplar için plastik kaplamalar hakkında soru sorduğumuzda genellikle yanıt alamıyoruz. Kısa süre önce, İngiltere merkezli Bioplastics News’in kurucusu Axel Barrett, kağıdın plastik içermeyen bir kap veya şişe için gerçekten bir çözüm olabileceğine kendini ikna etmek amacıyla 2011’den beri geliştirilen tüm kağıt şişeleri gözden geçirme egzersizi yaptı. Barrett, 15 Şubat 2021’de yayınlanan “The Paper-Bottle Fairy Tale” de, “PET şişeler, endüstriyel ölçekte şişeden şişeye mekanik geri dönüşümün mevcut tek örneği olduğu sonucunu paylaştı. Bir PET şişe yeni bir %100 PET şişeye geri dönüştürülebilir. Bunu neden değiştirmek istersiniz?” Neden gerçekten?

 

 

Kağıt şişeler sürdürülebilir ve pratik mi? Barrett, kağıdın sürdürülebilir bir materyal olduğunu düşündüğünü yazdı, ancak konuyu inceledikten sonra artık o kadar da emin olmadığını vurguladı. Barrett’ in kararlı olduğu bir şey var, plastiklerin yalnızca geri dönüştürülmüş olması ve geri dönüştürülebilir kaynakları kullanması gerektiğidir. Kağıt şişe endüstrisi için hiçbir ağaç kesilmemelidir. Tek bir tane bile.., Sanırım Jon Huntsman Sr., Barrett’in sonucuna kesinlikle katılıyor ve yine Huntsman der ki “Yeni ağaçları değil, eski dinozorları kullanın.” Marka sahipleri tarafından “plastik içermeyen” olarak tanıtılan kağıt şişeler ve yiyecek kapları, yeşil yıkamanın bir başka örneğidir ve efsane doğru değil çünkü içeriğin kağıda nüfuz etmesini önlemek için plastik bir astar gerekiyor. Sızdıran bir şişe yüzünden güzel bir içkiyi ziyan etmek isteyen birini tanımıyorum! Cam, birçok şişe türü için kullanılmaya devam ediyor, ancak camın üretimi enerji yoğun, taşınması ağır ve kırılmayı önlemek için kapsamlı ambalajlama gerektiriyor. Ek olarak, cam yapmak için kullanılan silis kumu yetersizdir ve camı eritmek için gereken enerjiye rağmen geri dönüştürülmüş camı önemli kılar. Yine de, plastiği kağıt şişeler veya sunta kaplarla değiştirmek için şimdiye kadar harcanan çaba, zaman ve para boşuna çabalardır. Coca-Cola ve L’Oreal gibi büyük marka sahipleri, plastiğin üstün ve aslında “daha yeşil” malzeme olduğunu gösteren bilimi ve sayısız LCA’yı görmezden gelmeye devam ediyor. GlobalData’nın Absolut Vodka’nın “Batı Avrupa’nın alkollü içecek segmentinde azalan kağıt ve karton (P&B) ambalaj türünü yeniden canlandırmayı” vaat eden yeni kağıt şişesiyle ilgili en son basın bültenini alın. Bir veri ve analiz şirketi olan GlobalData şu anda kağıt ambalaj, içeceğin etkili bir şekilde korunmasını sağlamak için cam veya plastik alternatiflerden daha yüksek hacim kütlesine ihtiyaç duyuyor, “diyor. GlobalData,” malzeme daha çevre dostu olmasına rağmen bu potansiyel olarak daha yüksek enerji kullanımına eşittir “dedi. Gerçekten mi? Bu şişelerin yapımında kaç ağaç kesildi? Sanırım kimse saymıyor. Herkesin saydı insanların denize attığı plastik ambalajlar ve bunun suçlusu plastik değildir.

 

 

BAS PEDALA

Hayatımız da bir çok efsane zaman için de çürütülmektedir.
PAYLAŞ