SAĞLIĞIN DERİN SULARI

Havada, karada ve deniz de olan yaşam her zaman ilgi çekmiş ve araştırılmıştır. Bir kartalın havada süzülüşü bir çok teknolojiye ilham vermiştir.

SAĞLIĞIN DERİN SULARI

 

Havada, karada ve deniz de olan yaşam her zaman ilgi çekmiş ve araştırılmıştır. Bir kartalın havada süzülüşü bir çok teknolojiye ilham vermiştir. Tavuğun kafasını aynı noktada tutarak hareket etmesi çekim aksesuarlarının çıkış noktasıdır. Balinaların sesleri ve anlamları halen araştırılmaktadır. Havai kara ve deniz hayatı içerisinde denizin derinlikleri halen gizemini korumaktadır.

Dalmak, derinlere dalmak cazibesini korumaya devam etmektedir. Yazları palet ve maske ile yüzmek birkaç metrede olan deniz yaşamanı incelemek, renkli birkaç taş almak herkesin sevdiği bir aktivitedir. Tüple dalmak, biraz daha fazla derinliklerde zaman geçirmek, bir batığı incelemek ona dokunmak bazıları için korkutucu gelse de müdavimleri için vazgeçilemez bir tutku. Su altı araçları ile daha da derinlere inmek, araştırmalar yapmak, bir tamirat yapmak, insanlık için faydalı olmak veya geleceğe ışık tutmak ne kadar profesyonellerin işi gibi gözükse de denizi sevmiyorsanız bu işleri yapmanız imkansız gibidir.

 

 

Çok değil birkaç yıl öncesine kadar alışıla gelmiş maske ve şnorkellerin dışında bir tasarım ile tam yüz yüzücü maskeleri hayatımıza girdi ve bir anda popüler oldular. Farklı ve renkli tasarımları astronot gibi havalı havalı plajlarda gezmemizi sağlıyordu ve su altında çok daha keyifli birkaç metre dalış yapmamıza olanak veriyordu. İtalyan mühendisler denizin bu havalı aletini ve denizin bu havalı gizemini pandemi de kullanmaya karar verdiler ve maskelerde bir inovasyon ile dalış maskelerini vantilatör haline dönüştürdüler.

 

 

Plastik maskeleri basit düzenek değişiklikleri ile vantilatör olarak kullanmaya başlayan İtalyan hastaneleri bir nebze daha güç kazanmış oldular. Koronavirüsle mücadelede mümkün olduğunca çok yardıma ihtiyaç duyan tüm dünyadaki hastanelerle, iki İtalyan mühendis ventilatör kıtlığına ustaca bir çözüm yarattı. Cristian Fracassi ve Alessandro Romaioli, İtalyan şehri olan Brescia’da bir start-up mühendislik danışmanlık firması olan Isinnova’da çalışıyor. Ülke genelinde vaka sayısı arttıkça, çift yerel hastanelerinde ventilatör makineleri için yeterli valf olmadığını duydular ve harekete geçtiler. Daha önce hiç böyle bir ekipman yapmamışlardı ama yardım etmek istiyorlardı. Maalesef valflerden sorumlu şirket, COVID-19 salgını sırasında artan talebi karşılayamadı . Isinnova, emekleme çağında olan bir şirket genellikle ve deprem sensörleri, silikon bandajlar, bisikletler yani pratik şeyler yapıyorlar. Hastaneyi ziyaret ettiler ve söz konusu kapakçığa baktılar, hastayı solunum makinesine bağlayan, saf oksijeni dikdörtgen bir pencereden giren hava ile karıştıran satranç taşına benzeyen düzeneği incelediler ve her hasta için değiştirilmesi gerektiğini tecrübe ettiler.

 

 

Fracassi ve Romaioli, The New York Times için bir yazıda şöyle açıkladı : Ofisimize geri döndük ve adrenalinle beslenerek çalışmaya başladık. İlk birkaç denememiz başarılı olmadı, ancak sonunda prototipin dört kopyasını ofisimizde bulunan küçük bir 3D baskı makinesinde yaptık. Kapakçık basit bir plastik parçası gibi görünse de oldukça karmaşıktır; oksijeni yayan deliğin çapı bir milimetreden küçüktür. Ertesi gün hastaneye döndük ve vanalarımızı test eden bir doktora verdik. Çalıştılar ve 100 tane daha istediler. Böylece ofise geri döndük ve 100 adet daha yaptık. Bunun birkaç gün süreceğini umuyorduk. Yine de koronavirüs devam ediyor. Kuzey İtalya’daki birkaç hastane bizden aynı parçayı kopyalamamızı istedi. Şimdi onları basıyoruz. İkili, insanların 3D modellerinin özellikleri konusunda titiz davranacaklarını takdir ederken, farklı ventilatörlerin çeşitli valf gereksinimlerine sahip olduğunu da tecrübe ettik. Bu, ikinci bir fikri ateşledi: ek ekipmana ihtiyaç duyan hastaneler için ventilasyon destekli bir maske oluşturmak için halihazırda piyasada bulunan bir şnorkelli yüzme maskesini değiştirdik, hastane bunu ihtiyacı olan bir hasta üzerinde test ettiğinde başarılı oldu.

Mühendislerin kriz hakkındaki düşünceleri zekice ve ürün geliştirme için olan tutkuları takdire şayan. Bir çok kişinin de söylediği gibi dünyayı iyilik kurtaracak.

 

 

PAYLAŞ