SAĞLIKLI GÜLÜŞLER

Gecenin bir yarısı bizi uykudan uyandıran, aniden bizi yataktan fırlatan ağrı deyince aklınıza ilk gelen ne olur acaba? Koşarak ağrı kesiciye sarıldığımız o ağrı tabii ki diş ağrısı… Peki sohbet ederken aniden yapılan bir espri ile yükselen samimi kahkahaları örten o çekindiğimiz diş sağlındaki sorunlara ne demeli?

Gecenin bir yarısı bizi uykudan uyandıran, aniden bizi yataktan fırlatan ağrı deyince aklınıza ilk gelen ne olur acaba? Koşarak ağrı kesiciye sarıldığımız o ağrı tabii ki diş ağrısı… Peki sohbet ederken aniden yapılan bir espri ile yükselen samimi kahkahaları örten o çekindiğimiz diş sağlındaki sorunlara ne demeli?

 

 

Diş ağrılarını ve bakımsızlığı önlemenin tabii ki çok kolay bir yolu var, dişlerimizi fırçalamak. Ağız ve diş sağlı için yapılabilecek bir çok şey var elbet. Sağlıklı gülüşler ve sağlıklı dişler için sabah öğlen akşam aşağı yukarı aşağı yukarı…Bu sözler küçüklüğümüzden beri hep kulaklarımızda. Annelerimiz, babalarımız, öğretmenlerimiz, evde, okulda kısacası her yerde hep bize öğretildi dişlerinizi fırçalamamız gerektiği. Peki bu diş fırçaları nasıl üretiliyor?

Diş fırçası, dişleri temizlemede kullanılan bir fırça türü. Normal bir diş fırçasında kırk adet kıl demeti ve her demette ortalama 40-50 adet kıl bulunmaktadır. Geliştirildikleri zamandan beridir diş fırçalarında genellikle sentetik fiber kullanılmaktadır fakat bazen kullanımında hayvan kıllarından da faydalanılmaktadır.

 

 

Tarihin kaydedilmesinden önceki dönemlerden itibaren ağız temizliği için çeşitli önlemler alınmaktadır. Ağız temizliğinde dal, kuş tüyü, hayvan kemikleri, kirpi dikenleri vb. araçlar kullanılmıştır. Tarihte bilinen ilk diş fırçası Eski Mısır’da MÖ 3000 yılında kalem boyunda ağaç dalları kullanılması ile yapılmıştır. Roma’da diş fırçaları doğal maddelerden yapılan kürdanlardan oluşmaktaydı. İslam dünyasında Salvadora persica (misvak) ağacının dalları ile diş fırçaları yapılmıştır. Misvakın kullanımı, kullanımına öncülük eden Peygamber Muhammed’in dönemine kadar gitmektedir. Sodyum bikarbonat ve tebeşir de diş temizlemede tarihte yaygın olarak kullanılmıştır. Bugünün diş fırçasını andıran ilk diş fırçası, 1498 yılında Çin’de yapıldı. Sibirya ve Çin’in soğuk iklimlerinde yaşayan domuzların boyunlarının arkalarından koparılmış kıllar, bambu ya da kemikten saplara bağlanırdı. Doğu’dan gelen tacirler, bu fırçaları Avrupalılara takdim etti ancak onlar domuz kıllarını çok sert buldu. O dönem dişlerini fırçalayan Avrupalılar (ki bu pek yaygın değildi) daha yumuşak, at kılı fırçaları tercih etmekteydi. Ancak o dönemde çoğu insan yemekten sonra (Romalıların yaptığı gibi) dişlerini sert bir kuş tüyüyle temizler, pirinç ya da gümüş kürdanlar kullanırlardı. Bu durum, 1938’de ilk naylon kıllı diş fırçası bulunana kadar sürdü. İlk diş fırçasının patentini 1857’de H. N. Wadsworth Amerika Birleşik Devletleri’nde aldı (ABD Patent No. 18.653) ve 1885’ten sonra birçok Amerikan şirketi, toplu üretime geçti.

 

 

Fırçanın kendisi üç ana parçadan oluşur: tutamak, baş ve boyun, onları birbirine bağlar. Fırçanın sapının elinize iyi oturması, kaymaması çok önemlidir. Başın şekli bir oval, dikdörtgen veya çokgen olabilir. Kılların içereceği malzemeye çok dikkat edilmelidir. En sık kullanılan seçenekler kıl çeşidi yapay lifler yani naylondur. Kıl sertliği derecesine bağlı olarak fırça türleri vardır: çok sert, sert, orta, yumuşak ve çok yumuşak. Bu isimlendirme oldukça rastlantısaldır, çünkü fırçaların sertliği için tek bir kriter yoktur. Üreticiler, ürünlerinde çeşitli çaplarda kıllar kullanırlar, bu da aynı zamanda, bu tür karışıklığa neden olan bir sertlik derecesini gösterir. Bu nedenle, çok yumuşak fırçalar, 0,15-0,18 mm, 0,2 mm’ye kadar yumuşak liflere ve ortalama sertlikteki fırçalara – 0,22 mm’ye kadar liflerin çapı ile üretim yapmaktadır. Ped ve diş fırçası sapları üretmek için plastik kullanılır (çoğu durumda, enjeksiyonla işlenen termoplastikler). Diş fırçaları üretim prosesi, bu ürünlerin diğer tiplerinin üretimi ile aynı işlemlerden oluşur ve pedlerin hazırlanması, kazıkların hazırlanması, kazık çalıların ekilmesi ve eşyaların bitirilmesini içerir. Diş fırçası bloğu, kural olarak kapalı kör deliklere sahip tek parçadır. Polistiren veya polistiren kopolimerden yapılmış bir sap ile birlikte üretilir. Sapın tasarımı büyük bir dikkat gösterilmelidir. Elde uygun konumlandırma için el şekli dikkate alınır.

Sağlıklı gülüşler için günde sabah öğlen akşam her yemekten sonra aşağı yukarı…

PAYLAŞ