SEL İLE MÜCADELE

Almanya, Belçika, Hollanda, Çin ve şimdi de Türkiye…

SEL İLE MÜCADELE

 

Almanya, Belçika, Hollanda, Çin ve şimdi de Türkiye… doğa intikamını almaya devam ediyor!!! Sel felaketleri dünyanın birçok ülkesinde can ve mal kaybına sebep olurken aynı zamanda doğal hayatı da değiştirmeye devam ediyor. 

Dere yataklarına yapılan evler, kurulan şehirler, denetlenmeyen standartlar mı yoksa doğanın bir takdirimi? Metre kareye düşen mega yağmurlar elbette akacak bir yol buluyor kendine. Suyun önünde ne durabildi ki insanoğlu dursun!!!  Ne kadar önlem alınırsa alınsın ne kadar çaba gösterilirse gösterilsin sel bir doğal afettir ve önemli olan bu krizleri yönetebilmektir. 

Sel afetleri sonucunda insanlar için yarılarını sarmak birinci önceliktir. Barınma ve yemek en hızlı bir biçimde sağlanmalıdır. Barınmak için kurulacak mega kauçuk çadırlar ve yemek için tek kullanımlık plastik ambalajlar kullanılması yaraları ilk etapta sarmak için yeterli olacaktır. Bunun farkın da ve bilincin de olan plastik sektörü dünyanın dört bir tarafında yaşanan sel afetlerin de ki yaraları sarmak için harekete geçti. Küresel plastik şirketleri yerel birimler ile çalışmanın yanı sıra aynı zamanda maddi yardımlar ile de yaraları sarmaya çalışıyor.

 

 

Tek kullanımlık ambalajlar pandemi olduğu gibi sel afetlerinde de büyük fayda sağlamaktadır. Genel ihtiyaçları karşılamak için kullanımlarının yanı sıra hijyeni sağlamak ve salgın hastalıklara engel olmak için de tek kullanımlık ambalajlar önemlidir. Tek kullanımlık ürünlere örnek olarak alüminyum folyo ve alüminyum tava, sofra takımı, bardak, tepsi, tabak, çanak, kaplar, çatal, bıçak, kaşık, masa örtüsü ve meşrubat kamışı verilebilir. 

Plastik sektörü, insanlık için üretmeye ve yaraları sarmaya devam ediyor ve devam edecektir. Bu üretime destek vermek ve üretilen ürünleri doğru değerlendirmek bireylerin sorumluluğundadır aslında. Hükümetler, sivil toplum kuruluşları ve kurumlar bireylerin kararlarına göre ve sorumluluklarına karşı sadece bakış açılarını değiştirmektedir. Bazı bireyler çevreyi kirletmeye devam ederlerse ve doğaya zarar vermeye devam ederlerse elbette bazı düzenlemeler yapılmaktadır.  Bu düzenlemeler plastiğin kötü olduğu anlamına gelmez. 

 

 

Felaketlerde yaraları sararken kullanılan tek kullanımlık plastikler, yaraları sarılan bireyler için bir çaresizliğin büyülü dokunuşudur. Bu dokunuş bir çok göz yaşının durmasına, yüzlerde gülümsemenin oluşmasına ve umutların yeşermesine sebep olmaktadır. Felaketten etkilenmeyen ve felaketi hissetmeyenlerin huzurlu koltuklarından tek kullanımlık plastikleri geleceğin en büyük sorunuymuş gibi değerlendirmeleri kabul edilemez.

Sel felaketlerinin neden yaşandığını incelemek, çözüm üretmek ve bir daha acıların yaşanmaması için önlemler almak tek kullanımlık plastiklerin tartışılmasından çok ama çok daha önemlidir. Tek kullanımlık plastikleri doğru değerlendirmek için gündem oluşturmaya gerek yok, gündem daima gelecek olmalı, insanlık olmalı!!!  

 

 

BAS PEDALA

Almanya, Belçika, Hollanda, Çin ve şimdi de Türkiye…
PAYLAŞ