SEPETTEKİ MUTLULUK

Hep olumlu bakmak gerekiyor hayata, pozitif enerji bizleri hep daha güzele taşır diye düşünmek bizi mutlu eder.

SEPETTEKİ MUTLULUK

 

Hep olumlu bakmak gerekiyor hayata, pozitif enerji bizleri hep daha güzele taşır diye düşünmek bizi mutlu eder. Sepet denilince hep bir merak uyanır içimizde ve gülümsetir bizleri. Sana bir sepet getirdim diyen birine aaaaa ne getirdi acaba diye merakla sepete bakarız. Yılbaşı sepeti vardır hani eğlence doludur, çikolata sepeti vardır yemeden duramayız, çiçek sepeti sığmaz bazen kucağımıza her yeri güzel çiçek kokusu kaplar… bu örnekleri çoğaltmak mümkün ancak son zamanlarda bütün dünyanın çaresizce beklediği, havada sabırsızlıkla çağırdığı, özlemle hıçkıra hıçkıra isyan ettiği bir sepet var… yangın helikopteri sepetleri sadece ve sadece mutluluk için beklediğimiz sepetler oldular artık hayatımızda!

 

 

Küresel iklim değişiklikleri, ortalama mevsim sıcaklıkların yükselmesi, kuraklık, insanların sorumsuzluğu ve bir çok neden daha yangın ormanlarının her geçen yıl daha da artmasına sebep olmaktadır. Avustralya büyük yangını yakın geçmişte yaşanan büyük bir felaket gibi kayıtlara geçerken aslında felaketlerin daha yeni başladığının farkına geç vardık. 2021 yılı dünyanın cehennem me döndüğü bir yıl olarak tarihteki yerini alacak gibi gözüküyor. Pandemi yetmezmiş gibi seller, depremler ve yangınlar an ve an çoğalmakta. Şimdiye kadar 2021 yılında 43 ülkede toplamda 1.831 orman yangını meydana gelirken 433 bin 700 hektarlık alan kül oldu.

 

 

Yangın ile mücadele hükümetler, sivil toplum kuruluşları ve bireyler aktif rol almaktadırlar. Burada elbette en büyük rol hükümetlere yani devletlere düşmektedir. Birimlerin en iyi teknoloji ve araç gereçlerle donatılmasının yanı sıra iyi eğitim almaları ve kriz yönetimlerine hazırlıklı olmaları gerekir. Teknoloji ve donanım dediğimiz zaman aklınıza ilk gelenleri söyleyin desek hemen hemen herkesin ilk aklına yangın söndürme uçakları gelecektir. Yangın söndürme uçaklarının hemen arkasından yangın söndürme helikopterleri söylenecektir. Yangın söndürme uçakları ve yangın söndürme helikopterleri, orman yangınlarında ilk müdahalede çok ama çok önemlidir. Alevler yükselmeye başladığında yangın her alana sıçramadan önce yangın söndürme uçakları ve yangın söndürme helikopterleri tarafından hemen kontrol altına alınabilir. Arazi tipi ve rüzgar hızına göre yangın söndürme uçaklarının veya yangın söndürme helikopterlerinin kullanım biçimi değişecektir. Engebeli arazilerde, dağlık bölgelerde elbette yangın söndürme helikopterleri çok daha etkilidir. Yangın söndürme helikopterlerinizi biraz tanıyalım.

 

 

Helikopterler tanklarla (helitankerler) donatılabilir veya kova taşıyabilirler. Erickson AirCrane gibi bazı helikopterler de öne monte edilmiş bir köpük topu ile donatılmıştır. Kovalar genellikle göllere, nehirlere, rezervuarlara veya portatif tanklara daldırılarak doldurulur. Kovaların en popüleri esnek Bambi kova‘ dır. Tanklar yerde doldurulabilir veya su göllerden, nehirlerden, rezervuarlardan veya asılı bir şnorkel aracılığıyla portatif bir tanktan sifonlanabilir. Popüler yangın söndürme helikopterleri arasında Bell 204, Bell 205, Bell 212, Boeing Vertol 107, Boeing Vertol 234 ve havada asılı dururken doğal veya insan yapımı bir su kaynağından doldurmak için bir şnorkel içeren Sikorsky S-64 Aircrane helitankerdir. Şu anda dünyanın en büyük helikopteri olan Mil Mi-26 bir Bambi kovası kullanır. Bambi kovalar plastik malzemeden üretilmektedir ve bambi kovalar ile 1 saate ortalama 8 defa su atılarak toplam 20 ton su yangına bırakılabilmektedir.

 

 

Orman yangınlarında ağaçların, hayvanların, insanların, evlerin yanmasını engellemek ve yangını kontrol altına almak, yangını söndürmek ve soğutma çalışması yapmak için kullanılan bu sepetler mutluluk değildir de nedir?

 

BAS PEDALA

Hep olumlu bakmak gerekiyor hayata, pozitif enerji bizleri hep daha güzele taşır diye düşünmek bizi mutlu eder.
PAYLAŞ