Siber Covid-19

Sosyal hayat kısıtlandığında ve insanlar dijital mecralarda daha fazla zaman geçirdiklerinde, bütün dengelerin değişeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. İnternet özel hayatımızı ve iş hayatımızı Covid-19 süresince kolaylaştırdığı aşikar. Peki bu süreç boyunca aslında hepimiz açık hedef haline gelmiyor muyuz?

Siber Covid-19

 

Sosyal hayat kısıtlandığında ve insanlar dijital mecralarda daha fazla zaman geçirdiklerinde, bütün dengelerin değişeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. İnternet özel hayatımızı ve iş hayatımızı Covid-19 süresince kolaylaştırdığı aşikar. Peki bu süreç boyunca aslında hepimiz açık hedef haline gelmiyor muyuz?

Bilgisayar okur yazarlığı ifadesini daha önce duydunuz mu?  Hepimiz bilgisayar okur yazarlığımızı geliştirmeliyiz. Bilgisayar nasıl kullanılır, internet nasıl kullanılır, nelere dikkat etmeliyiz, tehlikeler nelerdir, faydalar nelerdir ve benzeri sorulara cevap aramalı öğrenmeliyiz. Neden mi? Çünkü pandemi başladığında bu yana yani 2020 nin ilk 6 ayında siber saldırı yükselişe geçti. İnternet kullanım oranı artınca savunmasız kuzular kurdun hedefi oldular.

Türkiye’de ilk 6 ayda 1.204.804 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre %273 artışın gerçekleştiği Türkiye’de, dakikada 5 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı yaşandı. Yarım milyona yakının “Exploit” ve “Truva Atı” kötü amaçlı yazılım saldırıları olduğunu aktaran uzmanlar, artan saldırılara karşı şirketleri ve bireysel kullanıcıları uyardı. Raporlara göre, Türkiye’de 2020’nin ilk 6 ayında her gün 6.620, her saat 276 ve her dakika 5 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti. Türkiye’de geçen yılın aynı döneminde dakikada sadece 1 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti.  İlk 6 ayda engellenen 1.204.804 adet kötü amaçlı yazılım saldırılarının %7’sini sıfırıncı gün (zero-day) saldırıları oluşturuyor. Kullanıcıların gelişmiş düzeyde bir güvenlik koruması yoksa, geleneksel imza tabanlı antivirüs çözümleriyle bu saldırıların yaklaşık yarısına karşı savunmasız durumda kalabiliyorlar.

 

Son yıllarda dijitalleşen şirketlerin beraberinde verilerini de ağlara taşıdıkları görülüyor. Değerli verileri ağlara sızarak elde etmek isteyen hackerler ise bu konuda ciddi saldırılar gerçekleştiriyor. 2019 yılının ilk 6 ayında 23.005 adet ağ güvenliği saldırısı yaşanırken, bu yılın aynı döneminde ise 82.562 adet saldırının meydana geldiği görülüyor. Her gün 454 adet ağ güvenliği saldırısı gerçekleşiyor ve %90’ına yakınının “Web Brute Force Login” olarak gerçekleştiğini ve hackerlerin ağlara girmek için gerekli olan şifreyi çözebilmek adına seri saldırılara başvurduğunu uzmanlar belirtiyorlar.

Türkiye’de ağ güvenliğine yönelik saldırılarda ilk sırada Brute Force saldırıları yer alıyor. Bunun sebeplerinden birinin şifre veri tabanlarına Dark Web üzerinden hackerlerin kolay erişebilmesidir. Bu durum karşısındaki eksikliğin en önemli siber güvenlik önlemleri arasında bulunan şifre güvenliğinden kaynaklanmaktadır. Şirketlerin ve bireysel kullanıcıların mutlaka güvenli ve kompleks şifreler kullanmalı ve çok faktörlü kimlik doğrulama çözümleri ile şifrelerin güvenliğinin üst düzey sağlamalıdırlar.

 

Hangi önemleri alırsak alalım her sistemin %0,00000000000000001 ihtimal da olsa kırılma riski vardır. Dolayısıyla yine çok ciddiye almadığımız veya sürekli ertelediğimiz kendimizi güvenceye alacağımız bir yöntem mevcut. Kurumsal ve bireysel olarak tabii ki yedek almak. Yedek aldığınız sürece sistemin aşılması veya bozulması sizi üzecek bir konu olmayacaktır. Profesyonel olarak yedek almanızı sağlayan firmalar olduğu gibi bireysel anlamda harici bir disk ile yedeklerinizi kolaylıkla alabilirsiniz. Harici disklerin neredeyse tamamının dış üniteleri plastiktir. Harici diskinizin zarar görmemesi için sert darbelere maruz kalmaması önemlidir. Üreticiler teknolojinin gelişimi ile harici diskleri daha hafif, daha şık ve daha küçülterek plastiğin bir çok faydasından da yararlanmaktadırlar. Renkli harici diskler pekte güzel oldu. Silikon ihtiva edenler pekte dayanıklı oldular…Mutlaka size göre bir harici disk vardır, alın ve yedek alın, sonra üzülmeyin.

 

 

PAYLAŞ