Şok Olacaksınız

Defibrilatör şarj ediliyor, açılın…3 joule… Ben çekildim sizlerde çekilin herkesin çekilsin… Şok veriyorum… Tekrar… 5 joule… Ben çekildim sizlerde çekilin herkesin çekilsin…

Şok Olacaksınız

Defibrilatör şarj ediliyor, açılın…3 joule… Ben çekildim sizlerde çekilin herkesin çekilsin… Şok veriyorum… Tekrar… 5 joule… Ben çekildim sizlerde çekilin herkesin çekilsin… Şok veriyorum… Hasta geri geldi… ve alkış sesleri!!! Her aksiyon filminde hemen hemen duyduğumuz bir diyalog. Ancak gerçek hayatta tam bir trajedi tam bir ölüm kalım savaşı.

Defibrilasyon özel bir elektrik cihazı ile kalbe doğru akım vererek kalp kasındaki düzensiz titreşimleri giderip kalbin normal bir şekilde çalışmasını sağlamaya yönelik yapılan işleme denir ve bu işlem defibrilatör isminde bir cihaz ile yapılmaktadır. Defibrilatör fibrilasyona girmiş bir kalbin normal ritmini geri kazanabilmesi için kalbe kısa sureli yüksek değerde akım veren cihazdır. Kısaca elektro şok cihazı olarak diye biliyoruz hepimiz.

 

1850, Karl Ludwig bir köpeğin kalbine doğrudan elektrik verdi ve fibrilasyon elde etti. 1899 Batelli ve Prevost, zayıf akım Ventriküler fibrilasyona (VF) neden olduğunu ve güçlü akımın VF’yi durdurduğunu buldular. 1933, Kouwenhoven, köpeklere internal defibrilatör uyguladı. 1947-Claude Beck Defibrilatörü geliştirdi ve defibrilasyon ile bir insanı kurtardı. 1956, Paul Zoll bir Senkoplu hastada ilk alternatif akım(AC) defibrilatör kullanılmış. 1960 yılında Bernard Lown ilk doğru akım (DC) defibrilatörünü tanıttı. 1965-J. Frank Pantridge Hastane öncesi kullanılmak üzere ambulansın içine portable defibrilatör yerleştirdi. 1979-Otomatik Eksternal Defibrilator(OED) : İlk yapılan OED lerin hastane öncesi ortamda kullanılabileceği fikri ortaya çıktı. 1990‘ların başında bifazik defibrilasyon kullanılmaya başlandı.

 

Defibrilatörün bölümleri; güç kaynağı, elektrik devre kartı, sensörler, monitör, yazıcı ve elektrottur. Defibrilatörün  plastikten üretilmektedir. Güç kaynağı elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden, istenildiğinde bunu elektrik enerjisi olarak veren bölümdür. Defibrilatörler elektrik şebekesine takılı olsalar dahi akü ile çalışır, bundan dolayı akü daima dolu olmalıdır. Monitör LCD ekran özelliğinde olup kalbin elektriksel aktivitesinin izlenmesini sağlar. Cihaz, kalbin elektriksel aktivitesini, defibrilatör elektrotları ya da EKG hasta kablosu ile algılar. Ayrıca PO2, uygulanan joul vb..de gösterir. Yazıcı (kayıt ünitesi) her defibrilasyon sonrasında otomatik olarak kayıt yapan, uygulanan enerji miktarı, tarih, saat vb. bilgileri kayıt altına alan bölümdür. Hafızalıdır ve EKG alınabilmesini sağlar. EKG eletrotları da takılı olursa farklı derivasyonlarda EKG kaydı alınabilir. Elektrotlar kapasitörün deşarj edilmesiyle elektrik enerjisini hastaya iletilmek için kullanılan iki adet iletken elektrot bulunur. Defibrilatör elektrotları türleri:

  • Kaşık şeklinde bir elektrot: Kalbe doğrudan uygulanır.
  • Paddle tip elektrot: Göğüs duvarında uygulanır.
  • Ped tipi elektrot: Göğüs duvarı üzerine yapıştırılarak uygulanır.
  • EKG elektrotları

 

Defibrilatör sayesinde sadece İngiltere’de yılda 30.000 hayat kurtarılmaktadır.

PAYLAŞ