STERİL HAYAT

Temiz dünya, temiz bölge, temiz geçmiş, temiz vücut, temiz ruhlar…

 

Temiz dünya, temiz bölge, temiz geçmiş, temiz vücut, temiz ruhlar… Temiz kelimesi ne kadar basit ama ne kadar güçlü! Steril, temiz kelimesinin elle tutulur hali dersek yanılırız elbette ancak steril kelimesi de en az temiz kelimesi kadar güçlü hatta temiz kelimesinden çok daha büyülü…

Sterilizasyon, bir ürünün içindeki ya da bir cismin üzerindeki bütün mikropları kesin bir şekilde öldürmek anlamına gelir. Bunun için de alkol, oksijenli su, merkürokrom gibi dezenfekte edici özelliği bulunan maddelerden yararlanılır. Morötesi ışınlarla bunların ürettiği ozon gazı da çok etkili sterilize edici maddelerdir. Etüv ya da otoklav bu iş için kullanılır. Öte yandan ameliyatlarda kullanılacak operasyon aletleri de yaraya mikrop bulaştırmamaları için sterilize edilir. Ameliyat aletleri konteyner adını verdiğimiz muhafaza edileceği demir kutulara konulur ve böylece otoklava ya da tercih edilen bir başka cihaza yerleştirilir.

 

 

Peki bir ürünün sterilizasyonu yeterli midir? Elbette hayır yeterli değildir. Sterilizasyonu yapılan ürünün steril olarak muhafaza edilmesi ve kullanımı söz konusu olduğunda steril olduğundan emin olmak en önemli değerdir. Özellikle de hasta güvenliği söz konusu olduğunda! Peki bir ürünün steril olduğunu nasıl bileceğiz ve güveneceğiz? Elbette steril paketleme ürünleri ile ve elbette yine imdadımıza plastik yetişiyor. Hasta güvenliği, iyileştirilmiş standartlar oluşturma ve en iyi iş ve kalite uygulamalarını sürdürme konusundaki tüm çabaların en önemli nedenidir. Her şey bütün çabalar ambalajın hasta güvenliğinde oynadığı role yöneliktir. Steril ambalaj mühendisleri, ambalaj mühendisleri olarak rollerinde daha akıllı, daha güçlü ve daha etkili olmalarına yardımcı olan plastik ambalajların, günümüz değişimlerinin onları yeni farklı yönlere doğru ittiği ve daha yaratıcı düşünmeye teşvik ettiği ortadadır.

 

 

AB MDR’de steril ambalaj için yeni beklentileri ele almaktadır. Yeni düzenlemelerin tıbbi cihaz üreticilerinin, kullanıcıların aseptik sunumdan önce steril bariyerin hala sağlam olduğunu belirlemelerine olanak tanıyan ambalajlar tasarlamasını gerektirmektedir. Bu doğrultuda ambalajın kritik olduğu mesajının daha geniş bir şekilde iletilmesi ve ürün geliştirme döngüsündeki ambalaj mühendislerinin daha önemsenmesi gerekmektedir.

 

 

Sadece sağlık sektöründe değil, steril ambalajlarının kullanıldığı her alanda çalışmalar devam etmektedir. Plastik malzemelerin gücü, ambalaj mühendislerinin yaratıcı bakış açısı, kamu ve özel sektörün desteği steril ambalajların hak ettiği değeri görmesin de çok önemlidir. Araç gereçleri sterilizasyon sonrası kontaminasyondan korumak, kullanım anına kadar sterilliğini muhafaza ettirmek amacıyla özel üretilen bu ambalajlar, etkili bir koruyucu bariyer oluşturmak için tek yoldur. Etkili bir koruyucu bariyer olmaması durumunda oluşabilecek enfeksiyonlar geri dönüşü olmayan sorunlara hatta ve hatta o canlının hayatı kaybetmesine sebep olabilecektir. Saniyeler içinde açılan ve bir kenara atılan o ambalajların hayatımızda ki yerini ve rolünü iyi anlamalı ve kavramalıyız.

 

 

BAS PEDALA

Temiz dünya, temiz bölge, temiz geçmiş, temiz vücut, temiz ruhlar…
PAYLAŞ