Termoestetik Hijyen

Estetik görünüm ve kullanılabilir yaşam alanları hayat kalitesini yükselten kriterler arasında olmakla beraber aynı zamanda modern hayatın da simgesi. Yapı sektöründe, klasik ve modern mimaride bir çok akım ile yaşam alanlarımızı yüzyıllar boyunca değiştirdik, yeniledik ve farklılaştırdık.

Termoestetik Hijyen

Estetik görünüm ve kullanılabilir yaşam alanları hayat kalitesini yükselten kriterler arasında olmakla beraber aynı zamanda modern hayatın da simgesi. Yapı sektöründe, klasik ve modern mimaride bir çok akım ile yaşam alanlarımızı yüzyıllar boyunca değiştirdik, yeniledik ve farklılaştırdık. Yaşadığımız son dönemde Koronavirüs ile unuttuğumuz ancak unuttuğumuzda bize ağır bedeller ödeten hijyen yaşam alanlarımızda estetiğin önüne geçmiş durumda. Her yapının her yaşam alanının önünde hijyen barları, dezenfektan ürünleri ve stantları bizi karşılıyor. Peki zeminler? Zeminlerimiz ne kadar sağlımızı koruyor veya zeminlerimizin hijyenini sağlayabiliyor muyuz?

 

Yakın geçmişte öncelikle ticari işletmelerde, sanayi kuruluşlarında moda olarak görmeye başladığımız, renkli mi renkli, şirin mi şirin, hatta desenli zeminler görmeye başlamıştık. Merak ettik ve öğrendik… Bu şeker görünümünde uygulamanın adı epoksiydi. Hızlı uygulanabilir, kolay temizlenebilir, çok maliyetli olmayan epoksi ile yaşam alanları renklenmeye başlamıştı. Zamanla mağazalarda, hastanelerde, tesislerde, depolarda, garajlarda, fabrikalarda, kullarda, lokantalarda hatta evlerimizde alternatif bir döşeme seçeneği olarak uygulamaya başladık.

 

Epoksi, termosetler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Suya, aside ve alkaliye direnci çok iyidir, zamanla direnç özelliğini yitirmez. Çatlağa doldurulmuş epoksi yapıştırıcısı, çatlağın yarattığı süreksizlik ortamını sürekli duruma dönüştürür, çatlağın her iki yüzünü çatlak boyunca sürekli olarak birbirine bağlar ve gerilme birikimlerini önler.

 

Epoxy sözcüğü Yunanca iki önekten türemiştir: “üzerinde” anlamına gelen “epi” ve “keskin/asitli” anlamına gelen “oxy”. Genellikle iki bileşenli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takibeden bir iki hafta içinde olgunlaşarak nihai sertliğe ulaşır. Cam veya karbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel mekanik dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden epoksi sadece bir yüzey kaplama ürünü olmayıp uzay ve havacılık teknolojilerinde ve denizcilik alanında da çok kullanılır. Epoksi, inşaat alanında da yaygın kullanılan bir malzemedir. Onarım sırasına uygun çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde kullanılır. Betonarme içine saplanan donatılar için çekme mukavemetleri oldukça yüksektir.

Düşün öyle bir malzeme var ki hem zeminizi onarıyor, hem güçlü ve uzun yıllar ilk hali gibi kalıyor, hem yaşam alanlarınızı renklendiriyor şık bir görünüm sağlıyor, hem de çok ama çok kolay temizlenebiliyor. Temizlik! Yaşam veya çalışma alanınız ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar hızlı kirleniyor olursa olsun bir o kadar da hızlı temizlenebiliyor. Böylelikle hijyeni zeminlerinizde sağlamak, virüsler ile mücadelede çok ciddiye alınmayan ancak direk soluduğunuz havayı etkileyen zeminlerin sağlınızı tehdit eden bir faktör olmamasını sağlamak epoksi ile çok çok kolay.

 

PAYLAŞ