UYANDIR BİZİ

Günün her anında keyifli bir koku ile muhteşem bir aroma sizi bam başka bir ambiyansa götürür…

 

Günün her anında keyifli bir koku ile muhteşem bir aroma sizi bam başka bir ambiyansa götürür…neden mi bahsediyoruz tabii kahveden!!!

Kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan içecektir. Kahve bitkisinin kökenlerinin Etiyopya’ya dayandığı, içecek olarak kullanımının ise ilk Güney Arabistan’da gerçekleştirildiği düşünülmektedir. 17. yüzyılda Venedikli tüccarlar yolu ile Avrupa’ ya taşınmış kahve, kısa zamanda kıtaya yayılmıştır. Amerika, Asya ve Afrika kıtalarında gerçekleştirilmiş Avrupa koloniciliği sonucunda dünyanın çeşitli yerlerinde kahve plantasyonları kurulmuş, kahve dünyada geniş çapta tüketilen bir içecek halini almıştır. Kahvenin günümüzde Brezilya, Vietnam ve Kolombiya başta olmak üzere tropikal iklimli ve yükseltili bölgelerde ağırlıklı olarak tarımı yapılmaktadır.

 

 

Kahve bir içecek olarak toz haline getirilmiş kahve tanelerinin demlenmesi ile oluşturulur, ancak filtreleme, öğütme boyutu, demleme süresi, su sıcaklığı ve miktarı gibi değişik faktörler farklı içeceklere yol açabilir. Günümüzde bir çeşit filtrelenmiş kahve olan Espresso ve türevleri başta olmak üzere dünyada pek çok kahve çeşidi tüketilmektedir. Kahve içerdiği kafein maddesinin uyarıcı niteliği yüzünden dikkat artırıcı ve uyanık tutucu özelliğe sahiptir. Sıcak ve soğuk tüketilen kahvenin ev kullanıcıları için en pratik kullanımı ise elbette kahve kapsülleridir.

 

 

Amerikalı yetişkinlerin % 64′ ü her gün toplamda yaklaşık 400 milyon fincan kahve tüketiyor. Hızlı tempolu, hareket halindeki yaşam tarzları ile tek servislik kahve kapsülleri, vazgeçilmez ambalaj formatı haline geldi. Yayınlanan bir araştırma, küresel kahve kapsülü pazarının 2019’da 8,327 milyon dolardan, 2027’de 14,062 milyon dolara ulaşarak % 7,0′ lık bir YBBO ile büyümesini gösteriyor. Rapora göre, “Kahve kapsülü, kağıt filtre yerine plastik veya alüminyum bir ambalajda vakumla paketlenmiş kahveyi ifade ediyor. Bunun faydası, vakumlu paketlemenin hijyeni sağlaması ve oksijen, nem ve ısı gibi dış etkenlerin girmesini önlemesidir. Kapsüllerin kullanımı kolaydır ve kahvenin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Genellikle tek bir marka veya sistemle kullanılmak üzere tasarlanırlar ve diğer sistemlerle değiştirilemezler. Büyüyen kapsül pazarı, plastik, alüminyum ve şimdi de bambu gibi kullanılan malzemelerde de genişledi. Kapsüllerin sürdürülebilirliğini çeşitli materyallerde sunulması ile hedeflenmektedir.

 

 

 

Kahve kapsüllerinin kullanımı bu kadar yoğunken geri dönüşüme dahil edilmemeleri mucize olurdu. Toplantılarda, sohbetlerde, araba kullanırken, parkta, uyandığımızda, yemekten sonra, yemekten önce… saymak ile bitmiyor!!! Kahve kapsülleri artık geri dönüştürülüyor, sizi uyandıralım dedik!

 

 

BAS PEDALA

Günün her anında keyifli bir koku ile muhteşem bir aroma sizi bam başka bir ambiyansa götürür…
PAYLAŞ