YEŞİL SPOR

Sağlıklı yaşam için spor vazgeçilmez aktivitelerdendir.

YEŞİL SPOR

 

Sağlıklı yaşam için spor vazgeçilmez aktivitelerdendir. Sabah koşuları, akşam yürüyüşleri, bisiklet sürüşleri veya kapalı salon aktivitelerinin her gibi vücudumuzu zinde tutmanın ve uzun yaşamanın formülüdür. Herhangi bir hastalığınız olmasa bile düzenli olarak spor yapmak aynı zamanda ruh sağlımızı da korumaktadır.

Kendimizi iyi hissetmediğimiz de biraz yürüyüş iyi gelecektir. Doktora gittiğimizde karşılaşacağımız sürpriz sağlık sorunları için hemen bize spor tavsiye edilecektir. Güne erken başlamanın ve keyifli başlamanın göstergesi kahvaltı değil spordur aslında. Yapılan bireysel veya takım halinde olan spor aktivitelerini saymak saatlerce sürecektir. Ancak öyle bir spor akımı var ki dünyalara bedel. Daha önce hiç duydunuz mu bilmiyoruz ama size plogging ten bahsetmek istiyoruz.

 

 

Kelimeye de kaynaklık eden dilin sahibi İsveç’lilerin icadı bu spor, doğa koşusu yaparken, etraftaki çöpleri toplamak şeklinde tanımlanabilir. İsveççe  plocka upp (pick up) veya “plocka skräp” (çöp toplama) ve jogga (jog) ’dan gelen kelime, bu sporu tanımlamak için kullanılıyor. Jogging, 1960’lı yıllara kadar, sağlıklı bir egzersiz için yeniden tasarlanmış bir atın yürüyüşü ya da bir atı sürmek anlamına geliyordu, ama bu günlerde zaten eski moda geliyor. Eğlence faaliyetinin genel retorik profesyonelleşmesinin bir parçası olarak, insanlar sadece jogging yapmak yerine, yıllardır Olimpiyatçılar gibi koşmaya başlamıştı. Belli bir tempoda ve biraz amaçsız hissettiren jogging, anlamını yitirmişti. Sosyal medya akımı olarak başlayan Plogging, hem spor yapmak hem de çevreyi temizlemek misyonuyla oluşturulan bir çeşit sivil duyarlılık projesidir.

 

Plogging’de esas mantık, bir yandan spor yaparken, bir yandan da parkur üzerinde yer alan atık toplama mantığına dayanıyor. Kimi sporcular ellerinde çöp poşetiyle koşular gerçekleştirirken, bazılarıysa atıkları üzerlerinde taşıyarak duyarlılık oluşturuyor. Bu aktivite sosyal medyada son zamanların en çok paylaşılan etiketlerinden biri olurken, aynı zamanda bir akım haline gelen bu uygulama çokça kişi tarafından gerçekleştiriliyor. Plogging için yorum yapan kullanıcılar, bu uygulamanın tıpkı ALS Challenge gibi bir sosyal duyarlılık projesi olduğuna dikkat çekerken, grup halinde de gerçekleştirilen bu aktivite de kimin daha çok atık topladığına bakılarak rekabet ortamı oluşturuluyor ve işin içine biraz eğlence katılıyor.

 

İleri gelişmiş ülkeler bu tarz aktivitelere ve fikirlere çok yakın ve üretken iken neden geri kalmış ülkelerden bu tarz akımlar fikir olarak doğmaz sorusunu sormak çok mantıksız olacaktır. Ancak geri kalmış ülkelerde eğitim ve bilinçlendirme ile çevre bilincini oluşturmamak ta bir o kadar mantıksız olacaktır. Çünkü bu gezegen hepimizin. İster spor olsun diye ister çevre bilinci ile doğada başı boş olan atıkları toplamamız bir dünya vatandaşı olarak asli görevimiz olmalıdır.

Akımı başlatan kim olursa olsun kendisine teşekkür ederiz. Hem kendi sağlığını düşünerek spor yapan hem de dünya sağlını düşünerek çevreyi temizlemeye çalışan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz. Durmadan kendi bedenimiz ve dünya için koşmak elbette bizleri mutlu edecektir. Hadi Plogging yapmaya…

 

BAS PEDALA

Sağlıklı yaşam için spor vazgeçilmez aktivitelerdendir.
PAYLAŞ