Plastik Gıda Ambalajları ve Poşetler Olmasaydı

ŞU ANKİ SAHİP OLDUĞUMUZ ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNE SAHİP OLAMAYACAKTIK. AYNI ZAMANDA TEMEL GİDERLERDEN OLAN BESLENME GİDERLERİ ÇOK DAHA YÜKSEK OLACAKTI. REFAH SEVİYESİNİ EN ÇOK ETKİLEYEN FAKTÖRLERDEN BİRİ OLAN GIDAYA KOLAY ERİŞİM İMKANI ORTADAN KALKACAK VE REFAH SEVİYESİ DAHA DÜŞÜK BİR DÜNYADA YAŞAYACAKTIK.

Yorgun argın işten çıktınız, hayattan tek beklentiniz trafik olmaması ve evinize hızlıca ulaşıp y-emek yiyip dinlenmek. Şansınız yaver gitti ve evinize hızlıca vardınız. Aklınıza evde yiyecek bir şey olmadığı geldi. Evinize en yakın markete girdiniz. Binlerce çeşit yiyecek ve içecek arasında seçim yapmak gibi bir lüksünüz var, çünkü plastik ambalajlar sayesinde yiyecekler çok daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir şekilde saklanabiliyor, dilediğiniz yiyeceği aldınız ve mutlu mesut eviniz yolunu tuttunuz.

Eşiniz 6 aylık hamile ve birden bezelyeye aşerdi. Öyle ki hayatta en büyük dileği hemen bir be-zelye yemeği yemek. Sorumlu bir eş olarak hemen en yakın markete koştunuz. Bir paket dondurulmuş bezelye, -kesmekle uğraşıp vakit kaybetmemek için- dilimlenmiş hazır soğan ve kesilmiş domates aldınız. Tam çıkarken fark ettiniz ki evde zeytinyağı da kalmamış hemencecik zeytinyağını da sepetinize attınız. Derhal eve koştunuz ve eşiniz için yemeği pişirmeye başladınız. Eşiniz aşerdikten 45 dakika sonra bezelye yemeği hazırdı ve birden fark ettiniz ki eğer plastik paketler olmasaydı mevsimi olmadığı halde bezelyeye erişemeyecektiniz. Aldığınız bütün ürünlerin ambalajlarında plastik kullanılmıştı. Bir kez daha şükrettiniz.

Plastik Ambalajların Faydaları
Avrupa Plastik Endüstrisi 1.5 milyon kişiye istihdam sağlıyor ve 350 milyon Euroluk bir iş hacmine sahip. Plastiğin ekonomisi için öneminin farkında olan AB, plastik ekonomisini modernleştirerek endüstriyi her anlamda güçlendirmeyi hedefliyor.

Dayanıklılık
Plastikler en az metaller kadar dayanıklıdırlar. Böylece hem paketleme hem lojistik aşamasında olası tahribatlardan korunurlar. Bunun yanı sıra yiyeceklerinizin raf ömürlerinin hem markette hem evinizde uzun olmasını sağlarlar. Plastik ambalajlar bir diğer avantajı da zorlu koşullarda, örneğin aşırı yüksek veya düşük sıcaklıklarda ürünlerin taze ve sağlam bir şekilde korunmasını sağlamasıdır.

Hafiflik
Plastiklerin hayat kalitemizi arttırmadaki en büyük etkilerinden biri hafif olmalarıdır. Plastik amba-lajlar hafiflikleri sayesinde ulaşım maliyetlerini düşürürler böylece ürünlerin tüketiciye çok daha ucuz fiyatlara ulaşması sağlanır. Bunun yanı sıra gündelik hayatımızda aldığımız ürünleri örneğin; marketten eve elimizde poşet poşet ürünle yürüyebilmemizi sağlarlar belki de plastikler olmasaydı market alışverişine tek kişi değil bütün aile gitmek zorunda kalacaktık.

Esneklik
Plastikler esnek ve şekil alabilir oldukları için farklı ürünleri farklı biçimlerde paketleyebiliyoruz. Böylece hem göze hoş gelen estetik ürünlerle karşılaşıyoruz hem de taşıma sırasında yerden kazanç sağlanıp maliyetler düşürülüyor. Hem de ürünlerin muhafaza edilmesi kolaylaşıyor böylece nakitten ve yerden tasarruf sağlamış oluyoruz.

Uygun Maliyet
Plastik ambalajlar diğer ürünlere göre kat be kat daha ucuz oluyor böylece hem üretim hem taşıma aşamasında gereksiz maliyetlerden kurtulmuş oluyoruz. Bu durum hem üreticiler hem tüketicilerin işine geliyor, diğer yandan plastikler hafif olmaları sayesinde kullanım sonrası geri dönüşüm aşamasına iletilirken de gereksiz maliyetlerden kaçınılmış oluyor. Böylece enerji verim-liliği de sağlanmış oluyor.

Kısacası plastik ambalajlar olmasa şu anki sahip olduğumuz ürün çeşitliliğine sahip olama-yacaktık. Aynı zamanda temel giderlerden olan beslenme giderleri çok daha yüksek olacaktı. Refah seviyesini en çok etkileyen faktörlerden biri olan gıdaya kolay erişim imkanı ortadan kalkacak ve refah seviyesi daha düşük bir dünyada yaşayacaktık.

ÖNCEKİ KONULAR

PAYLAŞ